úterý 30. srpna 2011

Být levičákem je cool, ALE…

Oblíbenou zábavou levicových intelektuálů se stalo cosi na způsob sebemrskačství. Sebeuspokojení vyhledávají v pocitu provinilosti za to, že žijí v té bohatší a „lepší“ části světa. Svého pocitu viny se snaží zbavit  palbou do vlastních řad, když kritizují všechny hříchy, jichž se měl dopustit Západ. Mezi nejtěžšími proviněními figurují rasismus a s ním spojená arogance k jiným kulturám, a když už třídní boj mezi bohatými kapitalisty a chudými pracujícími ztratil na aktuálnosti, začali hlásat vykořisťování chudého Jihu bohatým Severem. 
Podvědomé tíhnutí k levici patří k atributům mládí, a to včetně mnoha takových, co se považují za pravičáky. Odpor nebo přinejmenším nedůvěra k autoritám a všem druhům mocných v sobě nese i jistý nádech romantismu. Cílů potenciální kritiky je mnoho a níže se pokusím zmínit nejčastější z nich:
1.      Kapitalismus: Levicový evergreen. Neexistuje horší ekonomický systém….
2.      USA: Arogantní supervelmoc, která vede války, při nichž umírají nevinní.
3.      Izrael: Roztahovačný stát utlačující nebohé Palestince, který se navíc neštítí porušovat lidská práva.
Mimochodem, hádejte, které dvě země představovaly před několika dle jednoho průzkumu největší nebezpečí pro světový mír. Severní Korea? Írán? Chyba lávky, jsou jimi USA a Izrael.
4.       Církev (zejména katolická): Pokrytecká organizace, která by si místo kázání morálky měla mlčet a „zamést si před svým pedofilním prahem,“ jak pravil jistý pan Filip Mahďák v Britských listech.
Problémů, na něž se levicoví politici, myslitelé nebo její prostí příznivci snaží upozorňovat je mnoho a mohou mít i reálné jádro. Jak je vzrušující stavět se proti autoritám a vůbec všem, kdo se dopouští domnělého či skutečného bezpráví.  
Jenomže: Kde jinde než v západních zemích s liberálně-demokratickým zřízením je možné beztrestně kritizovat vládu či autority, ba co více, získat si tím popularitu? Zkuste si něco takového v Rusku a nejspíše nebudete znát dne ani hodiny….  
Ad 1: Vadí vám kapitalismus? OK. I kapitalismus má samozřejmě svoje nedostatky a není jich málo. Znáte ale lepší alternativu? Mimochodem, na kritice kapitalismu se dá docela dobře zbohatnout. Michael Moore je toho zářným příkladem.
Ad 2: Nesnášíte Ameriku? Představte si, že by dnes na jejím místě (stále) nejmocnější země světa stála Čína nebo SSSR. Antiamerikanismus pak téměř zaručeně přejde, pokud zrovna nejste kovanými stalinisty.  Kdyby už nic dalšího, tak dala světu rock´n´roll…
Ad 3: Nelíbí se vám, jak Izrael údajně neadekvátně zasahuje proti Palestincům? Tak si zapamatujte, že nikde jinde nemají Arabové taková práva jako v Izraeli. Kromě toho jsou nejlepšími kritiky Izraele sami Izraelci, tak se jim nefušujme do řemesla.
Ad 4: Katolická církev (i všechny další neliberální nekatolické denominace) to mají těžké, když nastavují svým učením laťku mnohem výše než je obvyklé v dnešní společnosti benevolentní k morálním pokleskům. Když se dopustí pedofilie člověk s pověstí grázla, kauza většinou za pár dní vyšumí. Pokud se však něčeho takového dopustí kněz, média mají vystaráno na dalších několik týdnů dopředu.
Summa sumárum, západní civilizace vyznávající liberálně demokratický řád není nic, před bychom měli být chráněni, jak tvrdil George Lukacs. Už samotná skutečnost, že západní země byly schopny připustit vlastní kritiku uvnitř a dokázaly zvítězit nad sovětským blokem, který ji tvrdě potlačoval, si zaslouží obdiv. Nic na světě není dokonalého, ale jakákoli snaha podkopat kapitalismus, označování USA a Izraele za příčiny všeho zla je silně destruktivní. 

Žádné komentáře:

Okomentovat