čtvrtek 19. ledna 2012

Facebookoví „antirasisté“: Bojovníci s větrnými mlýny

Jaroslav Hašek psal na počátku jedné kapitoly knihy Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války o blázinci jako o nejsvobodnějším místě na světě – svoboda projevu v něm byla naprosto neomezená a každý si v něm mohl říkat, co se mu zlíbilo.  Budeme-li souhlasit s jeho myšlenkou, tak na druhém místě by se umístila sociální síť facebook, kde je cenzura velmi mírná a k mazání pochybných stránek zde dochází pouze výjimečně.

Před Vánoci vyvolala i v mainstreamových médiích rozruch stránka „Rasistické a drsné vtipy.“  Už svým názvem a profilovým obrázkem s lidmi v ku-klux-klanových kuklách se veřejně přiznávala k rasismu.  Většina vtipů měla nepochybně rasistický, antisemitský, obscénní či minimálně vulgární a nenávistný obsah. Navíc výroky některých účastníků diskusí (jejichž pravopis byl na úrovni několikanásobného repetenta zvláštní školy) by byly celkem dobře trestně stíhatelné. Našla se samozřejmě řada lidí, co stránku nahlásili pro její urážlivý obsah. Snad v dobré víře, že tím skoncují s rasismem na českém facebooku.  Stejně jako oni si myslím, že obsah inkriminované stránky je hnusný a odporný. Jenomže jejich „angažovaný“ přístup s sebou nese dva problémy:
První z nich se objevil záhy po smazání „Rasistických a drsných vtipů.“ Objevilo se totiž několik dalších stránek se stejným jménem rasistickým obsahem a řady jejich příznivců rostou každým dnem v řádu desítek lidí.
Problém číslo dvě: Smazáním stránky se její admini začali pasovat do role mučedníků a bojovníků za svobodu projevu, což si nikdo z hurábojovníků proti rasismu určitě nepřál. Nepředpokládám, že by stránku naschvál hlásil někdo z jejích fanoušků, aby s ní ostatní po jejím zrušení začali sympatizovat – většina z nich totiž při své nízké inteligenci tak rafinovaným způsobem smýšlet nedokáže.
Stránek s explicitně či implicitně rasistickým a nenávistným obsahem lze nejen na facebooku nalézt x a patrně nikdy se je nepodaří vymýtit.  Je potřeba si uvědomit, že jejich existence je daní, kterou každý slušný uživatel internetu platí za téměř neomezenou svobodu projevu na internetu. Boj s rasistickými stránkami a weby je ne nepodobný boji s větrnými mlýny. Nejlepším způsobem, jak proti nim bojovat je prostý - jejich ignorace. Blbečky se zálibou v nenávistném a obscénním humoru tu budeme mít vždy.
Samozřejmě, že je technicky možné web cenzurovat, jako se to dělá v zemích jako Čína a vybrané stránky blokovat. Otázkou je, kde leží hranice mezi „přijatelným“ a „nepřijatelným“ způsobem projevu? Hranice zde je velmi rozostřená a dva lidé by na ni nedokázali najít stejnou odpověď. Skupina Rasistické a drsné vtipy by nepochybně patřila do té druhé, ale výše položenou otázku nám zodpovědět nedokáže.
Kdybych si měl vybrat mezi internetem s neomezenou svobodou a sítí s blokováním stránek z různých důvodů „závadných,“ volil bych s dovolením první možnost – i se všemi riziky, která může přinášet.

Žádné komentáře:

Okomentovat