sobota 17. listopadu 2012

Rudý podzim v ČeskuKraje se nám obarvily do ruda a příčin vedoucích k výsledku můžeme najít hned několik:  Zčásti jde samozřejmě o daň z vládnutí, která postihuje všechny strany bez rozdílu uprostřed volebního období prakticky kdekoli na světě. Jenomže v tomto případě vysvětlení zdaleka nestačí a z úst vládních představitelů zní jako výmluva žáka třetí třídy, kterou se snaží napasovat všude, kam se jim zrovna hodí.
 Mnoho bylo napsáno o tom a zní to už skoro jako klišé, že dostala pravice výprask. Z výsledků je patrné, že tratila i ČSSD, která přestala být díky četným aférám svých představitelů protestní alternativou. Mnozí z nich proto zůstali doma, nebo přešli od populistické a „soft- a postkomunistické“ ČSSD k Zemanovcům nebo „hard“ KSČM. Sociální demokraté ale přece jen měli mnohem větší základ, z něhož mohli ztrácet a jsou na tom lépe než ODS před čtyřmi roky.
 Dalším nepříjemným (ale ne překvapivým) zjištěním je nízká informovanost voličů – dle průzkumu STEM pro Českou televizi 42 % z nich nevědělo, kdo vládně kraje, opačnou odpověď dala jen necelá čtvrtina a zbytek odpověděl „nevím.“ Sečteno a podtrženo, tři čtvrtiny obyvatel neví, kdo ony čtyři roky vládnul jejich regionu.
 S tím souvisí i další věc – všem oprávněným voličům je více než 18 a měli by být také svéprávní. Jenomže z výsledků je vidět, že se svojí úrovní politického smýšlení ani v pokročilém věku ještě nevyrostli z puberty. Viz případy, kdy pár lidí se zjevně zatemnělým mozkem volilo komunisty „z recese“ či nevolilo, protože jim „chtěli ukázat, zač je toho loket.“
Nejen letošní krajské volby ukázaly v plné nahotě stádní smýšlení nezanedbatelné části zejména levicových voličů: Nejenže netuší, kdo jim vládne, ale také ani neví, koho svým hlasem podporují. Rozhoduje u nich pouze to, že dotyčný má na volebním lístku v kolonce stranická příslušnost, případně navrhující strana napsáno ČSSD nebo KSČM. Je to daň, kterou musíme platit za existenci všeobecného volebního práva.
Pomineme-li  zrudnutí krajských zastupitelstev, tak letošní „mid-term elections“ jsou ve své podstatě pokračováním „zemětřesení“ z roku 2010 a snad i předzvěstí mnohem dalekosáhlejších změn, než si většina lidí uvědomuje.
ODS i TOP 09 utrpěly drtivou porážku a někdo určitě bude přirovnávat nynější volby k prvním  volbám do EP, kdy byla v pozici losera naopak ČSSD s 8 %. ODS se ale nyní nachází v pokročilém stavu rozkladu a voliči je vnímána už dlouhodobě negativně i kvůli svému zhoubnému propojení s kmotry.  „Efekt kníže“ u TOP 09 už na voliče přestal působit a na pravé straně se otevřel prostor pro další uskupení a možnou částečnou obměnu stran od středu napravo.
Změny bylo možné pozorovat i na levé straně: Pozice ČSSD coby dominantního hráče na levici silně utrpěla jednak kvůli tomu, že jim část hlasů odčerpali komunisté a také si bude muset zvykat na to, že se o voliče bude muset dělit i se Zemanovci. Český stranický systém proto začíná procházet postupnou proměnou. Jejím hlavním důsledkem bude pravděpodobně alespoň krátkodobě jeho mnohem větší rozdrobenost
a také nepředvídatelnost, než na kterou jsme byli zvyklí od roku 1992 až do roku 2010.

2 komentáře:

 1. Moc se mi líbí, jak zde píšeš o té neinformovanosti obyvatel ČR, co se politiky a voleb týče. Toto je opravdu temná stránka demokraci.

  Co se výsledku voleb týče, tak mě zaráží hlavně skutečnost, že KSČM vyhrála v tolika krajích. Přitom když člověk projíždí Facebook, blogy, stránky, případně kouká na Slavíka 2012, tak tolik lidí protestuje proti vládě komunistů. Zajímalo by mě, kolik z těchto lidí, kteří tak vehementně protestují, bylo ve skutečnosti volit.

  Jinak (z trochu jiného soudku) mám už nějaký svůj plán, koho volit v přímé volbě prezidentam, ale kdybys napsal nějaký zajímavý článek o tomhle a o jednotlivých kandidátech, bylo by to super :-).

  OdpovědětVymazat
 2. Díky za komentář, je určitě pravda, že spousta lidí, co nadávají na komunisty, k volbám z různým nešla a jeden z hlavních důvodů byl ten, že komunisté jim vadí, ale vzhledem k dnešnímu stavu splečnosti tvrdí, že nemají koh volit.
  Pokud jde o fb, blogy a třeba diskuse na zpravodajských serverech ( nejen nechvalně proslulé polobulvární plátky jako novinky.cz či parlamentnilisty.cz), tak naopak pozoruju více lidí, kteří nostalgicky vzpomínají na minulý režim a žijí v naivním domnění, že vítězství KSČM umožní návrat předlistopadových poměrů nebo (opět naivně) považují KSČM za jedinou nepošpiněnou stranu.
  Číst diskuse na uvedených serverech jsou pro často spíše pro silnější žaludky, ale na druhou stranu je dobré vědět, jak onen prostý český lid smýšlí.
  Co se týče prezidentských voleb, tak jsem o nich psal v jednom ze svých dřívějších článků a okrajově jsem tam znínil i některé potenciální kandidáty. Je to ale ze začátku roku, takže jsem samozřejmě nemohl bsáhnout všechny ty, kteří se nakonec rozhodli kandidovat: (http://www.dandysblog2.blogspot.cz/2012/02/prima-volba-prezidenta-legislativni.html)
  Každopádně zatím neuvažuju o tom, že bych napsal samostatný věnovaný jednotlivým kandidátům, protože si myslím, že o nich už bylo napsáno dosti jinde. Ale nikdy neříkej nikdy...třeba dojde k nějaké události, která prolomí můj "writer´s block" a přiměje mě napsat příspěvek na nějaké podobné téma.

  OdpovědětVymazat