středa 16. ledna 2013

Jak odstranit Matěje HollanaVelká část bitvy o hlasy zejména mladších voličů v prezidentských volbách se nepochybně odehrála i na sociálních sítích a patrně si vybrala svoji první oběť: Matěji Hollanovi, jednomu z aktérů videa „Jak odstranit Zemana s Fischerem,“ byl zablokován účet na facebooku.

S celkovým sdělením jsem nesouhlasil pro jeho hloupost, kontraproduktivitu a jitření emocí před volbami. Přesto bych se Matěje Hollana dovolil na tomto místě zastat.

S celkovým sdělením jsem nesouhlasil pro jeho hloupost, kontraproduktivitu a jitření emocí před volbami. Přesto bych se Matěje Hollana dovolil na tomto místě zastat.
Videí s podobným (či ještě debilnějším) obsahem kolují na internetu mraky a jedná se o daň, kterou platíme za svobodu projevu, která spočívá v tom, že musíme tolerovat (tzn. trpně snášet) i  vyjádření, která jsou nám proti srsti. Pokud se mi něco nelíbí, můžu zaškrtnout možnost, že se mi  nelíbí, a tím celá záležitost končí.
Bohužel se patrně nedozvíme přesnou příčinu toho, proč ho neznámý uživatel nahlásil, takže další řádky se budou nést v rovině spekulací, ale máme zde některé indicie, o které se můžeme opřít. Vzhledem k tomu, že se tak stalo v době prezidentských voleb a Matěj Hollan byl coby občanský aktivista trnem v oku více lidem, je pravděpodobně, že oním práskačem byl člověk blízký  poraženým kandidátům, případně Miloši Zemanovi.
Jsou-li uvedené domněnky pravdivé a zablokování účtu Matěje Hollana má na svědomí někdo z okolí Jana Fischera nebo Miloše Zemana, tak je to ubohé gesto. Dotyčný buďto neunesl vlastní porážku nebo porážku svého favorita (Jan Fischer), anebo se mstí těm, co se mu staví na odpor, což je pro změnu dobrým zvykem Miloše Zemana.
Spot měl za několik dní sice přes 300 tisíc zhlédnutí (cca 6 % z celkového počtu skutečných voličů), což mohlo na první pohled promluvit do výsledku prvních čtyř kandidátů celkem zásadně. Vliv této  agitky nebádající voliče ke „strategické“ volbě Schwarzenberga Dienstbiera ale nelze přeceňovat.   Reakce, které vyvolala, byly, jak se dá vyčíst z diskuse pod příspěvkem a hlasů „like“/“dislike“ z velké části negativní. Pozitivní ohlas vzbudila hlavně mezi už rozhodnutými stoupenci „pana knížete.“
Zkrátka a dobře, výsvětlení konečného výsledku je nejspíše mnohem prozaičtějčí než si někteří myslí:  Karel Schwarzenberg vděčí za svůj úspěch dobře načasovanému zakončení volební kampaně a naopak Jan Fischer finiš vůbec nezvládl, toť vše.
Odečíteme-li navíc všechny, kterým ještě nebylo 18 (přesné číslo taktéž neznám, ale nejspíše se také nejednalo o nezanedbatelný podíl sledujících), nejspíše nebudu daleko pravdě, když zde napíšu, že vliv videa „Jak odstranit Zemana s Fischerem“ na výsledek prvního kola prezidentských voleb byl téměř nulový. Pachatel pláče nad nesprávným hrobem a jeho snaha „ztrestat“ autory tohoto díla je proto kolosální pitomost.

P.S. článek věnující se samotným výsledkům voleb čekejte až po skončení druhého kola

Žádné komentáře:

Okomentovat