sobota 9. srpna 2014

Kritizoval Hamas, stálo ho to funkci

Původně jsem neměl vůbec v úmyslu se k aktuálnímu dění v Izraeli vůbec vyjadřovat, protože to za mě udělala spousta jiných. K napsání mě donutila až zpráva o tom, jak předseda kanadských zelených Paul Estrin byl nucen rezignovat kvůli jednomu článku na svém blogu. Ne, neřekl nic, co by bylo urážlivé vůči ženám či menšinám, které zelení tak vehementně hájí. Pouze se odvážil kritizovat Hamas a zastat se Izraele. Nejen u zelených stran bohužel věc zcela nepřípustná.  
 Dnes už expředseda zelených v něm mj. cituje z charty Hamasu, kde se dočteme následující:  Izrael existuje a bude existovat, dokud jej islám nevyhladí, stejně jako ostatní před ním. Zmiňuje také skutečnost, že Hamas využívá objekty OSN pro skladování svých zbraní. Přestože Izrael dělá vše v neobhajitelné situaci, západní média jej pranýřují a dokonce arabská al-Džazíra je objektivnější než CNN.  Paul  Estrin si patrně dovolil příliš mnoho, když dále řekl, že izraelská armáda je morálně mnohem výše než americká a britská. Která jiná armáda varuje lidi v budovách, které mají být bombardovány?, ptá se na svém blogu.  Zatímco izraelská armáda dělá vše proto, aby ochránila životy svých civilistů a těch, na které útočí, Gaza dělá vše proto, aby co nejvíce lidí zemřelo.
Ano, přesně to, co jsem napsal v předchozím odstavci, pomohlo šéfovi zelených z funkce. Takové názory nemohly být u zelených déle trpěny. Minimálně od 80. let a možná už od šestidenní války jsou Palestinci pro salónní levici fetišem, a to včetně Hamasu. Vždy jsou  oběťmi, tzn. „hodnými“ a naopak Izrael je ten zlý, i když se brání a dělá vše proto, aby zamezil civilním obětem.
Zvláštní uvažování, vezmeme-li další oblíbená témata moderní levice jako jsou už zmíněná obhajoba práv žen a menšin, tj. zejména těch sexuálních. Zatímco Izrael je liberálně demokratická země, která nemá trest smrti a je vnímána jako „LGBT friendly,“ Hamas jsou fanatici, pro které je jakýkoli abstraktní pojem svobody neřkuli rovnosti či rovnoprávnosti tabu.
Na území Gazy je homosexualita dokonce trestána smrtí. Aby toho nebylo málo, mluvčí Hamasu Osama Hamadán se neostýchal v jednom ze svých vystoupení využívat pro ospravedlnění své nenávisti vůči Izraeli, potažmo Židům středověké pověry o krvavých macesech, při nichž měla být užívána krev křesťanů coby lidských obětí.
Neuvěřitelně proto znějí slova Judith Butlerové: Hamas a Hizbaláh jsou podle ní „součástí globální levice samozřejmě s chybami jako jsou práva žen, sexuálních menšin a jiných náboženství.“  Podle ní se tedy zjevně jedná pouze o “drobné vady na kráse,“ které nebrání spolupráci.
Levice, která se tak ráda stylizuje do role těch progresivní síly ve společnosti, zcela nepokrytě hájí myšlení založené na bludech a středověkých pověrách. Lidé, často stavějící na odiv svojí otevřenost a kritičnost myšlení stojí na straně náboženských fanatiků! Jindy tak velké prohřešky jako údajné nedostatky v právech žen a menšin, které byly levicí tolikrát kritizovány na Západě jí u Hamasu vůbec nevadí. Jak prohlásil komentátor Daniel Greenfield, pro lidi podobného ražení je porušování práv LGBT komunity v pořádku, ale boj s teroristy ne.
Levice tak rezignovala na hodnoty, které alespoň deklarativně vyznává, a sama se dokázala mistrným způsobem odkopat. Jsou-li jí lidská práva opravdu tak blízká, měla by se jasně postavit na stranu Izraele, a to i s jeho mnoha chybami. Místo toho se ale intelektuální levice octla se tak na jedné lodi s tím, co si říká „krajní pravice“ a neonacisty. A když se někdo odvážil vystrčit hlavu z davu, byl okamžitě odstraněn. Pokud by i ostatní zelení (samozřejmě nejen v Kanadě) projevili minimálně tolik odvahy postavit se dosavadnímu převládajícímu diskurzu, jako to udělal Paul Estrin, stoupli by u mě na vážnosti. Silně ale pochybuju, že bych se někdy něčeho takového dočkal.  

Žádné komentáře:

Okomentovat